Tervia Logistiikan asiakkaille on myönnetty oikeus kuljetuspalveluun joko sosiaalihuolto- tai vammaispalvelulain nojalla. Asiakas voi tilata kyydin soittamalla matkapalvelukeskukseen tai hyödyntämällä OmaTervia –verkkopalvelua. Mikäli asiakkaalla ei ole käytössä OmaTervia –palvelua, omien kyytien puhelintilauksiin liitetään tekstiviestivahvistus 15.4.2026 alkaen.
Tervia Logistiikka ottaa käyttöön tekstiviestivahvistuksen. Tekstiviesti lähetetään aina, kun asiakas on tilannut itselleen kyydin soittamalla matkapalvelukeskukseen. Tekstiviestivahvistusta ei lähetetä, jos kyseessä on säännöllinen ja toistuva kuljetus tai jos asiakkaalla on käytössä OmaTervia –verkkopalvelu.
Tekstiviestissä kerrotaan saapuvan auton tiedot ja noutoaika.
Tekstiviesti lähetetään asiakkaan asiakasprofiilin tiedoissa olevaan puhelinnumeroon. Yhteystiedot tarkistetaan ja päivitetään samalla, kun asiakas tilaa kyydin matkapalvelukeskuksesta.
Tekstiviestivahvistuksiin liittyvissä kysymyksissä opastaa palvelupuhelin numerossa 08 227 4304 arkisin klo 9.00–15.00.